Kaszlemy. kichamy, z nosa nam się leje. Zaczyna się sezon na jesienne przeziębienia. To jedna z najczęstszych dolegliwości, która choć do groźnych nie należy może jednak nieźle uprzykrzyć życie. Zwłaszcza ta zbagatelizowana może stac się przyczyną poważniejszych chorób.
Przeziębienia wywołują wirusy, zwykle rhinowirusy, a jest ich ponad 200 różnych rodzajów !
Są one bardzo zjadliwe i błyskawicznie się rozprzestrzeniają-głównie drogą kropelkową. Wystarczy więc, że kichniesz a one już lecą dalej powodując, że osoby zdrowe wdychają je wraz z powietrzem. Ale wirusy osiadając na wszystkim co wokół, mogą być również przenoszone przez bezpośredni kontakt.
W walce z przeziębieniem zwykle stosuje się domowe sposoby, które jeśli zostały zastosowane już na samym początku infekcji okazują się skuteczne.
Oto kilka domowych sposobów na leczenie przeziębienia:
- Płukanie gardła mieszankami ziołowymi - gardło należy płukać kilka razy dziennie; roztwory przygotowane z rumianku, nagietka lub szałwi mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze; szybko łagodzą najdotkliwszy ból i zmniejszają przekrwienie śluzówek.
- Syrop z cebuli - cebulę drobno kroimy bądź ścieramy na tarce, po czym zalewamy miodem i odstawiamy na około 24h. Mozna także dodać czosnek, jednak tak przygotowana mikstura ma bardzo nieprzyjemny smak. Zarówno cebula jaki czosnek odznaczają się działaniem przeciwwirusowym oraz przeciwbakteryjnym. Syrop wspomaga siły obronne organizmu do walki z infekcją, zmniejsza uporczywość kaszlu oraz odłabia ból gardła. Wypijać nleży łyżkę syropu od trzech do pięciu razy na dobę.
- Inhalacje - stosuje się je w celu złagodzenia kataru. W misce z gorącą wodą umieszczamy lawendę, rumianek i kilka kropel olejków eterycznych ( eukaliptusowy, sosnowy lub rozmarynowy - do kupienia w sklepach zielarskich ); nachylamy się nad miską, przykrywamy ręcznikiem i wdychamy wonne opary przez około 15 minut. Zabiegi takie pomagają w rozrzedzeniu zalegającego śluzu i ułatwiają jego wydalanie z dróg oddechowych.
- Syrop chrzanowy - korzeń chrzanu cienko kroimy, posypując obficie cukrem i odstawiamy na kilka godzin. Pijemy po 1 łyżce syropu 3 razy dziennie; pomaga on złagodzić zapalenie gardła i krtani.
- Kąpiel z dodatkiem 2-3 łyżek tartego chrzanu lub kilku kropli olejku majerankowego - ukoi bóle mięśni oraz łamanie w kościch; nie poleca się jeśli mamy wrażliwą skórę.
- Napar z lipy - ma właściwości przeciwgorączkowe, łagodzi katar i bóle głowy; poprzez działanie napotne usówa z organizmu szkodliwe substancje. Istnieje kilka sposobów na przyrządzenie takiego naparu. Najprostrzy sposób na herbatke z lipy jest następujący: 2 łyżeczki suszonych kwiatów lipy zalewa się wrzątkiem i parzy prze około 10 min; później wywar należy przesedzić i wypić - gorący jeśli ktoś nie ma wysokiej temperatury lub letni gdy chory ma gorączkę. Do naparu można dodać miód, sok z cytryny lub sok malinowy.
- Mleczny napój - do ciepłego mleka należy wrzucić odrobinę masła, łyżeczkę miodu i pokrojony ząbek czosnku; jeśli chcesz, możesz odcedzć tak przygotowane mleko. Napój ten łagodzi ból gardła, jest bogaty w witaminę A i D oraz wzmacnia odpornośc organizmu.
Przeziębienie to nic nadzwyczajnego - każdy czasem choruje. Zamiast faszerować się lekami odpocznij, połóż się do łóżka i wypróbuj domowe sposoby w walce z chorobą.
Już dziś zachęcam do zrobienia uodparniającej lemoniady - do słoika wkładamy 8 ząbków czosnku, umytą i sparzoną wrzątkiem połowkę cytryny, oraz 2 łyżki miodu. Całość doprawia się wyciśniętym sokiem z drugiej połówki cytryny i dopełnia szklanką przegotowanej zimnej wody. Specyfik wkłada się na dobę do lodówki. Po przecedzeniu taką lemoniadę ( 1-2 łyżeczki ) pije się na noc. Kurację należy powtarzać co kilka tygodni.