Z badań wynika, że ok 75% aktywnych seksualnie kobiet na pewnym etapie życia ulega zakażeniu wirusem HPV. W 80 % przypadków wirus ustępuje samoistnie, jednak u 20 % zarażonych jego obecność przejmuje formę przewlekłą.
Według Krajowego Rejestru Nowotworów średnio statystycznie pięć Polek każdego dnia umiera z powodu raka szyjki macicy (RSM) !
Czym jest wirus brodawczaka ludzkiego ?
W skrócie HPV czyli Human Papillomavirus to ludzki wirus brodawczaka, który często odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Jest to powszechnie występujący wirus przekazywany najczęściej przez kontakty seksualne.
Istnieją różne typy wirusa HPV, między innymi 6, 11, 16, 18 i to właśnie one powodują większość chorób związanych z HPV u kobiet.
Do schorzeń tych należą:
- rak szyjki macicy
- zmiany przedrakowe żeńskich narządów płciowych ( szyjki macicy, sromu, pochwy )
- brodawki narządów płciowych.
Jeśli regularnie wykonujemy badania cytologiczne to już pierwszy krok, aby uchronić się przed rakiem szyjki macicy. Można jednak zrobić więcej i zabezpieczyć się na przyszłość stosując szczepienia ochronne przeciw wirusom HPV.
Profilaktykę ochronną RSM w postaci szczepień zaleca się dziewczętom przed inicjacja seksualną ( w wieku 11-12 lat, lub w wieku 13-18 lat jeśli nie były wcześniej zaszczepione ).
Należy pamiętać, że szczepionka przeznaczona jest do zapobiegania chorobom wywołanym przez wirusa HPV i nie należy jej stosować w celu leczenia chorób wywołanych przez ten wirus. Istotna informacją jest jednak fakt, iż w przypadku osób zarażonych już jednym lub kilkoma typami HPV szczepionka może nadal chronić przed chorobami związanymi z innymi typami HPV, które są w niej zawarte.
W Polsce dostępne są dwie różne szczepionki przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego w postaci zastrzyków do podawania domięśniowego:
- CERVARIX przeciwko dwóm typom HPV, rakotwórczym wirusom HPV16 I HPV18
- SILGARD przeciwko czterem typom HPV, rakotwórczym wirusom HPV16 I HPV18 oraz HPV6 i HPV11 odpowiedzialnym za brodawki płciowe (kłykciny).
W obu przypadkach wymagane jest podanie trzech dawek. W celu uzyskania szczegółowych informacji zalecamy konsultację z lekarzem.
Stosując jednocześnie dwa elementy profilaktyki czyli zapobieganie zakażeniom HPV ( szczepienia i bezpieczne życie intymne ) oraz wczesne wykrywanie bezobjawowych stanów przedrakowych ( cytologia ) pozwalają uniknąć śmiertelnego zagrożenia jakim jest rak szyjki macicy - drugi co do częstości występowania ( po raku piersi ) nowotwór złośliwy kobiet.