Próchnica zębów to choroba wywołana przez bakterie obecne w jamie ustnej. W szybkim czasie prowadzi do zniszczenia twardych tkanek zęba : szkliwa, zębiny czy cementu korzeniowego. Należy pamiętać, że próchnica to choroba zakaźna, która szybko przenosi się na sąsiednie zęby a nieleczona może prowadzić do powikłań ze strony miazgi zęba. Zaniedbania wynikające z dbania o stan zębów mogą skutkować powikłaniami ogólnoustrojowymi, gdyż próchnica to nic innego jak ognisko zakażenia.

Płytka nazębna składająca się z resztek pokarmowych i bakterii to główna przyczyna powstawania próchnicy ale nie jedyna. Wpływ na jej rozwój ma też między innymi spożycie cukrów, podatność zębów oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Pierwsze objawy próchnicy często pozostają niezauważalne przez nas samych, gdyż rozwija się ona w trudno dostępnych miejscach, takich jak powierzchnie styczne zębów. Alarmującym symptomem powinny być objawy takie jak nadwrażlwość na ciepłe i zimne pokarmy, słodki i kwaśny smak, tkliwość przy przeżuwaniu pokarów czy szczotkowaniu, nieprzyjemny zapach z ust i w ostateczności widoczne ubytki czy ból. Każdy z tych znaków, powinien nas skłonić do niezwłocznej wizytu w gabinecie dentystycznym.

Leczenie próchnicy zależy od stadium jej rozwoju.

W jej początkowym etapie zazwyczaj pojawia się plama próchnicowa o biało-kredowym zabarwieniu, która swoim zasięgiem obejmuje szkliwo. W takich przypadkach można zastosować metody bezinwazyjne podejmując próbę remineralizacji szkliwa. W miarę rozwoju próchnicy powierzchnia szkliwa staje się coraz bardziej chropowata i zmienia zabarwienie na ciemniejsze. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż nawet w zębach gdzie widoczne są tylko początkowe zmiany próchnicowe w postaci białych plamek i gdzie leczenie inwazyjne nie jest wskazane, może być obecne zapalenie miazgi. Jest to jeden z wielu czynników, który powinien nas przekonać do systematyczności, jeżeli chodzi o kontrolne wizyty stomatologiczne.

W miarę postępu procesu próchnicowego, zniszczeniu (demineralizacji) ulega kolejna warstwa czyli zębina. Leczenie tego typu próchnicy sprowadza się do całkowitego usunięcia zainfekowanej zębiny, odpowiedniego opracowania ubytku a następnie wypełniuniu brakujących tkanek materiałami odbudowującymi. Dla uzyskania najlepszego efektu leczenia ważne jest, aby bardzo dokładnie usunąć próchnicową warstwę, co w naszych gabinetach wykonuje się stosując wysokiej klasy znieczulenia po to, aby zabieg był całkowicie bezbolesny. Dodatkowo zastosowanie wysokiej jakości sprzętu, oraz najnowszej generacji materiałów do odbudowy zębów ma znaczący wpływ na jakość wykonywanych zabiegów.

Dalszy, nieleczony postęp choroby kończy się nieodwracalnym zapaleniem miazgi, czyli dochodzi do jej obumarcia. Toksyny bakteryjne przechodzą przez wierzchołek zęba prowadząc do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. W przypadku, gdy proces próchnicowy swym zasięgiem obejmuje miazgę zęba powodując jej stan zapalny, konieczne jest wówczas leczenie kanałowe (endodontyczne). Dla całkowitego komfortu pacjenta te zabiegi również przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Ząb pozbawiony żywej miazgi, wymaga niezwykle precyzyjnego oczyszenia a następnie wypełnienia, tak aby odciąć bakteriom dostęp do wierzchołka zęba. Szczególnie starannie dbamy o tak poważnie chore zęby poprzez zastosowanie do ich leczenia mikroskopu zabiegowego, precyzyjny dobór materiałów stosowanych do wypełnień, oraz kontrolę radiologiczną na każdym etapie leczenia.

Pamiętajmy, że nieleczony proces chorobowy powoduje, że próchnica obejmuje coraz głębsze warstwy zęba zwiększając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości bólowych. Mogą się one pojawić zwłaszcza przy spożywaniu słodkich, kwaśnych oraz zimnych i ciepłych napojów czy pokarmów. Jeżeli choroba nie zostanie w porę zatrzymana ząb zacznie boleć samoistnie, a zwłaszcza w nocy.

Próchnica jest procesem przewlekłym, postępującym stopniowo, dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie wizyt kontrolnych po to, aby w odpowiednim czasie podjąć leczenie.

Domeną nszych gabinetów jest dbałośc o dobro i komfort pacjenów, stawiając przede wszystkim na wysoką jakość usług. Mamy nadzieję, iż dzięki temu, że traficie właśnie do nas przełamią Państwo strach i niechęć do stomatologa a my będziemy mogli cieszyć się widząc zadowolonych Pacjentów.