Białe zęby to jeden z atrybutów nieskazitelnej urody. Są wyznacznikiem zdrowego uśmiechu, ale też gwarantują nam dobre samopoczucie oraz pewność siebie.

Jednak nie wszystkich natura obdarowała śnieżnobiałym uśmiechem i większość z nas ma mniej lub bardziej żółte zęby . Dodatkowo przez całe życie jesteśmy mniej lub bardziej narażeni na czynniki powodujące przebarwienia zębów. Dlatego, aby długotrwale cieszyć się ich bielą decydujemy się na wybielanie.

Zabiegi wybielania zębów, które wykonujemy w Centrum Medycznym Allmed polegają na stosowaniu nakładek wypełnionych preparatem wybielającym przeznaczone do stosowania w domu, ale też przy użyciu lamy plazmowej.

Przed przystąpieniem do wybielania konieczna jest ocena stanu uzębienia i przyzębia, której dokonuje lekarz stomatolog. Wskazane jest, aby wykonac profesjonalny zabieg oczyszczania (skaling, paskowanie), usunąć stare i nieszczelne wypełnienia a ubytki zabezpieczyć. Najczęściej stosuje się tymczasowe uzupełnienia, gdyż wypełnienia nie zmieniają koloru podczas wybielania i dopiero po zakończeniu zabiegów lekarz może je wymienić na stałe, dobierając odpowiedni kolor (stabilizacja koloru następuje po ok. 2 tygodniach od zakończenia wybielania).

Przed podjęciem decyzji o wybielaniu należy rozważyć wady i zalety obydwu metod.

Do droższej i szybszej metody należy zaliczyć wybielanie za pomocą lampy. Zabieg odbywa się na jednej wizycie i polega na kilkakrotnej aplikacji preparatu wybielającego o wysokim stężeniu, który aktywuje się dużą dawką energii z lampy plazmowej. Wizyta trwa ok 1,5h i efekt jest widoczny już po wyjściu z gabinetu. Dla podtrzymania efektu wybielania należy stosować przez kilka dni w domu nakładki z preparatem wybielającym.

Wybielanie przy użyciu lampy plazmowej niesie za sobą możliwość nieznacznych powikłań, oraz większą wrażliwość pozabiegową.

Wybielanie nakładkowe to metoda bezpieczna i wyróżniająca się blisko 90% skutecznością.

Stosowane przez nas środki ( Opalescence firmy Ultradent ) nie są szkodliwe, nie powodują zmian chemicznych w strukturze zębów, nie osłabiają odporności na próchnicę oraz nie powodują stanu zapalnego miazgi zębów. Wybielanie nakładkowe to system profesjonalnego wybielania, który Pacjent przeprowadza sam w domu pod nadzorem lekarza stomatologa lub higienistki.

Na podstawie wycisku szczęki i żuchwy Pacjent otrzymuje celuloidowe, indywidualnie dopasowane nakładki z wyprofilowanymi zbiorniczkami na żel wybielający. W żelu Opalescence zastosowano ulepszoną formułę zapobiegającą nadwrażliwości ( zawiera fluor i azotan potasu ). W zależności od zaleceń lekarza stosuje się żel zawierający 10% lub 16% nadtlenek karbamidu (substancja wybielająca), który umieszcza się w nakładkach wybielających od strony powierzchni wargowych. Zaleca się umieszczać w szynie wybielającej preparat w ilości odpowiadającej kuleczce o średnicy 2-3 mm na każdy ząb. Jeżeli po umieszczeniu nakładek w jamie ustnej na błonie śluzowej pojawi się preparat wybielający, należy usunąć jego nadmiar przy pomocy gazika, patyczka higienicznego lub chusteczki higienicznej.

Nakładki z preparatem powinny pozostać w jamie ustnej w zależności od stężenia preparatu od 4 do 8 godzin. W czasie noszenia nakładki z preparatem nie należy pić, jeść ani palić papierosów, dlatego zabieg ten najlepiej wykonać w nocy.

Po usunięciu nakładek, zęby należy dokładnie oczyścić z resztek żelu i starannie wypłukać jamę ustną. Nakładki trzeba umyć pod strumieniem bieżącej wody i oczyścić przy pomocy szczoteczki a następnie pozostawić do wyschnięcia.

UWAGA: Podczas zabiegu wybielania zęby mogą stać się wrażliwe, zwłaszcza na ciepło i zimno. Należy wówczas przerwać proces wybielania na 2-3 dni.

Kuracja wybielająca przy użyciu nakładek trwa ok. 10 dni w zależności od efektu jaki Pacjent chce uzyskać.

Efekty wybielania przy dobrej współpracy Pacjenta z lekarzem utrzymują się przez kilka lat.

Aby efekt wybielania utrzymał się jak najdłużej należy w trakcie przeprowadzania kuracji oraz ok. 7 dni po jej ukończeniu stosować tzw. ,,białą dietę''. Dieta ta polega na spożywaniu tylko niebarwiących pokarmów i napojów. Zdecydowanie należy unikać kawy (dopuszczalne jest picie kawy z mlekiem), mocnej herbaty, ciemnych soków, napojów typu coca-cola oraz czerwonego wina. Unikać też trzeba ciemnych sosów, zup oraz warzyw i owoców takich jak buraczki czy jagody. Szkliwo w tym okresie jest częściowo odwodnione, dlatego narażone jest na ponowne wchłonięcie barwników co wiąże się też z zakazem palenia papierosów.

W czasie przeprowadzania wybielania oraz jako zalecenie pozabiegowe wskazane jest też stosowanie pasty wybielającej o bardzo niskim współczynniku ścieralności i znoszącej nadwrażliwość dzięki uwalnianiu fluoru ( pasta OPALESCENCE ).

Każda decyzja o wybielaniu powinna być starannie przemyślana i skonsultowana w gabinecie dentystycznym. Pamiętajmy, że wybielanie poza wymienionymi efektami niesie też zazwyczaj konieczność wymiany dotychczasowych wypełnień dla osiągnięcia estetycznego rezultatu. Nie zawsze też rozjaśnione zęby w pełnym stopniu satysfakcjonują Pacjentów. Badania kliniczne dowodzą, że po roku od zakończenia wybielania, zęby tracą ok. 40% swojej jasności - można temu jednak zaradzić stosując tzw. zabieg przypominający ( z wykorzystaniem wykonanych uprzednio nakładek) w celu podtrzymania efektu pierwotnego wybielania.

 Przeciwskazania do wybielania:

  • ciąża i okres karmienia piersią
  • wiek poniżej 14 r.ż.
  • choroby przyzębia
  • znaczne uszkodzenia szkliwa
  • alergie na jakikolwiek składnik preparatu wybielającego.