Medycyna estetyczna coraz częściej odchodzi od skalpela w stronę mniej inwazyjnych zabiegów. Coraz bardziej popularne stają się też zabiegi estetyczne okolic intymnych. Jednym z częstszych problemów zgłaszanych przez kobiety po porodzie lub w okresie menopauzalnym jest zespół rozluźnienia pochwy (VRS).

Problem ten wiąże się ze zmniejszonym tarciem podczas stosunku, a co za tym idzie spadkiem lub całkowitą utratą satysfakcji seksualnej.

 Czym jest zespół rozluźnienia pochwy (VRS)?

Nazwa ta to fachowe określenia zjawiska określanego potocznie mianem ,, luźnej pochwy ". Dolegliwość ta szczególnie dotyka panie po porodach ( zwłaszcza wielokrotnych), gdyż mięśnie stają się słabsze a skóra bardziej rozciągnięta. Może pojawić się też w okresie menopauzalnym, w czasie którego dochodzi do spadku hormonów i zanikania pochwy. Problem dotyczy zatem kobiet w każdym wieku powodując dyskomfort a przede wszystkim zmniejszenie satysfakcji seksualnej.

VRS to utrata optymalnej struktury pochwy, która jest naturalnym procesem ale możliwym do odwrócenia.

Leczenie VRS należy rozpocząć od moetd behawioralnych, czyli ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy (ćwiczenie mięśni Kegla), można też sięgnąć po metody farmakologiczne (kuracja hormonalna, kremy i spraye poprawiające elastyczność). Obydwie metody mimo tego, że są nieinwazyjne i bezpieczne mają ograniczoną skuteczność. Dziś można całkowicie poprawić napięcie tkanek za pomocą zabiegu laserowego, który jest absolutnie bezpieczny, bez ryzyka powikłań i wydłużonego okresu rekonwalescencji.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentek, od niedawna zabieg rewitalizacji pochwy do swojej oferty wprowadził lek.gin. Artur Wachowiak.

Jest to zabieg poprawiający elastyczność pochwy z zastosowaniem lasera Er:YAG. Metoda ta oparta jest na fototermicznej interakcji pomiędzy laserem a błoną śluzową tkanki powodując ich ogrzanie oraz zawartego w nich kolagenu. Proces ten powoduje, że włókna stają się krótsze i grubsze, a to w konsekwencji powoduje kurczenie i zmniejszanie naświetlanej tkanki. Efekt jest taki, że leczona tkanka jest wzbogacona o nowy kolagen przez co wydaje się młodsza, bardziej napięta i elastyczna, co oznacza zmniejszenie wiotkości pochwy oraz niwelowanie skutków zespołu rozluźnienia pochwy.

Po zabiegu nie wymagany jest żaden okres rekonwalescencji i pacjentka może wrócić do czynności dnia codziennego. Zalecane jest zaprzestanie aktywności seksualnej na miesiąc. Warto też regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla, co powoduje podtrzymanie efektu zabiegu.